Založ si blog

Orbán sa vyfarbil, je chudákom a katom demokracie

To čo sa udialo v krajine nášho južného suseda a zároveň v mnohých oblastiach nášho nepriateľa v posledných dňoch prijatím zákona o médiách, je absurdné, neprijateľné a odsúdeniahodné.

Demokracia je slovo, ktoré každý z nás pozná, každý z nás by aspoň (v to skromne dúfam) v hrubých rysoch vedel vysvetliť, čo toto slovo obsahovo znamená. Asi až na pána Orbána, premiéra krajiny dokonalej a zasnúbenej, toľko poškodzovanej a históriou krivdenej.

Média ako také, či už to sú denníky, týždenníky, mesačníky alebo samotné televízne stanice, rozhlas a podobne, majú v spoločnosti veľmi dôležitú fuknciu. Nezabúdajme na to, že práve z hľadiska demokracie a slobody prejavu sú najdôležitejším „subjektom“, kde síce obmedzená, úzka skupina ľudí – novinárov, môže prezentovať či už kladné, alebo záporné postoje ku vládnucej strane, moci, koalícii a v neposlednom rade jednotlivcovi. Nie je to samozrejme názor väčšinový, ale povedzme si to narovinu, médiá majú silný vplyv na rovnováhu „názorov“ v tej ktorej krajine a na samotnú mienkotvorbu. O tom, že aký taký dohľad a kontrolu nad nimi mať treba (vzhľadom na majetkové pomery toho ktorého média) nepochybujem a išiel by som sám proti podstate, ktorá sa nevyvracia. Právo na odpoveď, právo na ospravedlnenie za klamlivé výroky vítam a ich zákonnej garancii tlieskam oboma rukami. Ale predsa, toto je prípad… opačný.

To čo urobil premiér Orbán a jeho politická ekipa, ktorá sa už nikdy nezbaví prívlastkov nacionalistická, nedemokratická, a oddnes aj slobodu slova obmedzujúca je čerešničkou na torte toho, čo sa v Maďarsku deje od momentu zvolenia tohto nacionalistu do funckie premiéra. Zákon, ktorý bol priajtý vytvoril orgán, ktorý má tak široké právomoci, že môže posudzovať „vhodnosť“ príspevkov uverejnených v médiách. Exemplárne tresty, ktoré je možné „previnilcovi, ktorý povedal, prejavil, napísal svoj slobodný názor“ udeliť za nedodržanie alebo za nevhodnosť obsahu prípsevku v smere ku “ orbánovskému názoru“ je zastrašujúcim príkladom umelého vynucovania si názorovej platformy.

Orbán sa ukázal ako slaboch, ktorý sa bojí opozície, a formou zákonnou si musí vynucovať „vox populi“ v súlade s jeho politikou. Je smutné, že v 21. storočí môžeme vidieť takéto zbabelé gestá politikov, ktorí svoju samotnú politickú kandidatúru stavali na „slobodnej spoločnosti, kde je možné prejaviť svoj názor slobodne, bez akéhokoľvek nátlaku alebo potrestania“. Tento nedemokratický prešľap nemá obdobu a zaslúži si aj keď nie prudkú, ale citeľnú odozvu. Tá prišla v podobe odkazov kancelárky Merkelovej, šéfa luxemburskej diplomacie a Orbánovo očakávanie stavu, že mu nikto do jeho vládnutia „tárať“ nebude sa našťastie nenaplnilo. Ten kto kázal vodu, pije víno, a zákonom, ktorý bol v Maďarsku prijatý vlastne umelo vnucuje  – pite víno, inak Vám dá „demokratická“, nami a našimi „odborníkmi“ obsadená komisia exemplárnu pokutu. Maďarská republika ako predsedajúci štát únie od 1. Januára 2011 sa ukázala ako štát, v ktorom funguje málo vecí, a nie je ňou ani dosť podstatná a dôležitá – demokracia. Je vôbec otázne, či sa v Európskej únii ako zoskupeniu, ktoré je založené na hodnotách, ktoré tento zákon v žiadnom prípade neakceptuje môže takýto akt nechať bez pozornosti a odsúdenia . Len na margo zásad Európskej únie :

Lisabonská zmluva, Článok 2

Únia je založená na hodnotách úcty k ľudskej dôstojnosti, slobody, demokracie, rovnosti, právneho štátu a rešpektovania ľudských práv vrátane práv osôb patriacich k menšinám. Tieto hodnoty sú spoločné členským štátom v spoločnosti, v ktorej prevláda pluralizmus, nediskriminácia, tolerancia, spravodlivosť, solidarita a rovnosť medzi ženami a mužmi.

Pán Orbán buď nevie čítať, buď je nespôsobilý na výkon svojej funkcie pod dogmou neuvedomovania si dôležitosti demokracie v novodobej spoločnosti, alebo je to jednoducho další krok už aj tak dosť v očiach medzinárodného spoločenstva „nepodarenej vlády“ Maďarskej republiky. Len tak ďalej, ako povedal známy klasik a spisovateľ : “ … zlých ľudí nechajme tak, odsúdia sa sami“.

Pevne verím a dúfam, že sa táto myšlienka naplní do posledného písmena, a to práve v prípade premiéra Maďarskej republiky.

Slovač, do zbrane ! komunikácia čistá alebo nový komunikačný rozmer

03.11.2011

Nadpis príspevku môže znieť bojovne až propagandisticky, no opak je pravdou. V poslednom období cítim a pociťujem deficit „domoviny“. Všetko sa točí okolo eura, záchranných balíkov, ktoré koniec koncov aj tak nik nechce a nám, (s)prostému ľudu neostáva nič iné, len kúpiť si dennodenne drahší chlieb, maslo a mlieko, večer si prezrieť tvrdenia politikov, že [...]

Slota či Sulík, Fico či Radičová, Vy či ja … hrdí na Slovensko? Kronika Slovenskej republiky dá odpoveď !

17.03.2011

Na internetový projekt, o ktorom idem písať, ma upozornil môj dobý kamarát. Sprvu som si povedal, ale čo, takáto kronika. Až po kliknutí na link, ktorý som v správe obdržal, som si ticho zanadával, prirodzene – sám na seba. Povedal som si : ” hlupák, takto predom odsúdiť tento projekt…veď je úžasný… Konečne je tu projekt, ktorý sa nehanbí za svoje mestá, za [...]

Je Rytmusova „Zlatokopka“ novodobým povolaním?

03.01.2011

V čase 21. storočia a v čase vydania nového albumu rapera Rytmusa už bolo zopár jeho nových songov známych. Ani jedna však nerozpútala takú debatu, ako song s názvom Zlatokopky. Trafil Rytmus do čierneho novodobého „zamestnania“ pekných dievčat, žien.. či zlatokopiek? poznámka autora : link na song dávam zámerne na začiatok textu, aby si [...]

Vladimír Lengvarský / Vakcína / Covid /

Zaočkovaní proti covidu by mali od 26. júna dostávať európske certifikáty

18.05.2021 18:42

Ľudia, ktorí budú tento týždeň zaočkovaní vakcínou proti covidu, by už mali dostávať tzv. prechodný certifikát. Tí, ktorí sa zaočkovali skôr, majú dostať možnosť vybaviť si ho dodatočne.

izrael palestína gaza štrajk protest

Generálny štrajk Palestínčanov a izraelských Arabov sprevádzali násilnosti

18.05.2021 18:04

Štrajk sa konal na protest proti izraelskej politike voči Palestínčanom, a to najmä najnovšej eskalácii napätia v pásme Gazy a Jeruzaleme.

Tibor Gašpar

Najvyšší súd predĺžil väzbu pre policajného exprezidenta Gašpara do 5. novembra

18.05.2021 17:09, aktualizované: 18:34

Rovnako ako Gašpar, ostanú vo väzbe aj ďalší policajní funkcionári.

Czech Republic Serbia

Zeman prijal Vučiča, ospravedlnil sa za bombardovanie Juhoslávie

18.05.2021 17:02

Český prezident Miloš Zeman udelil srbskému prezidentovi Aleksandarovi Vučičovi najvyššie štátne vyznamenanie ČR.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 23
Celková čítanosť: 80532x
Priemerná čítanosť článkov: 3501x

Autor blogu

Odkazy